Co to jest krążek antykoncepcyjny?

0

Krążek antykoncepcyjny to jest nowoczesna metoda antykoncepcji, która zyskuje coraz większą popularność szczególnie wśród młodych kobiet. Dlaczego coraz więcej pań sięga po krążki antykoncepcyjne? Wyjaśniamy na czym polega ten rodzaj zabezpieczenia przed niechcianą ciążą.

Krążek antykoncepcyjny to jest dopochwowy system terapeutyczny występujący w postaci elastycznego, przezroczystego pierścienia o średnicy ok. 5 cm i grubości mniejszej niż 5 mm. Krążek ten należy do hormonalnych metod zapobiegania ciąży i zyskuje coraz większą popularność. Ten rodzaj zabezpieczenia przed niechcianą ciążą jest stosunkowo bezpieczny i łatwy w obsłudze. Dzięki temu, że krążek antykoncepcyjny jest stosowany miejscowo powoduje mniej działań niepożądanych niż antykoncepcja doustna.

Jak działa krążek antykoncepcyjny?

Krążek dopochwowy zawiera dwa żeńskie hormony płciowe – etonogestrel i etynyloestradiol. Z uwagi na zawartość estrogenu oraz progestagenu, krążek antykoncepcyjny zaliczany jest do złożonych środków antykoncepcyjnych. Najważniejszym mechanizmem działania krążka dopochwowego jest hamowanie owulacji.

Nowoczesna antykoncepcja

Jak założyć krążek dopochwowy?

Krążek antykoncepcyjny kobieta aplikuje samodzielnie. Przed aplikacją należy dokładnie umyć ręce, a następnie wyjąć krążek z saszetki. Następnie wybieramy wygodną dla siebie pozycję, ścisnąć krążek palcami i umieścić tak, aby nie powodował dyskomfortu. Krążek będzie wykazywał działanie niezależnie od tego w którym miejscu dokładnie zostanie umieszczony. Najlepiej zaaplikować krążek w pierwszym dniu cyklu. Po aplikacji krążek antykoncepcyjny działa przez 3 tygodnie. Po upływie tego czasu należy wyjąć krążek – wówczas w czasie kolejnego tygodnia powinno pojawić się krwawienie. Niezależnie od tego czy ustanie czy też nie, kolejny krążek należy zaaplikować w tym samym dniu tygodnia co poprzedni.

Choć krążki antykoncepcyjne są łatwe w aplikacji, możemy zakupić je także w zestawie z aplikatorem.

Należy pamiętać, że krążek może się przemieszczać i wypadać, np. w trakcie usuwania tamponu czy po stosunku. Warto więc regularnie sprawdzać obecność krążka. Jeśli zdarzy się, że krążek wypadnie, ale nie upłynęły jeszcze 3 godziny, wystarczy umyć krążek i zaaplikować spowrotem na miejsce.

Podziel się.

o autorze

Zostaw odpowiedź